تماس با ما گفتوگوی فارس با گزینه جدی وزارت ورزش - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
سرور اختصاصی
بنی‌اسدی: ورزش ما به سرمایه‌گذاری اصولی و زیربنایی‌تر نیاز دارد

خبرگزاری فارس: کارشناس مسائل ورزش و جوانان گفت: با توجه به وضعیت ورزش‌ در کشورهای پیشرفته جهان، سابقه طولانی آنان و برخورداری از امکانات وسیع، شایسته است در ورزش ما سرمایه‌گذاری‌های اصولی‌ و زیر بنایی‌تر صورت گیرد.

طاهره بنی اسدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به سخنان روز گذشته رئیس جمهور مبنی معرفی وزیر ورزش و جوانان در هفته آینده، در خصوص اهمیت ورزش در ابعاد داخلی و خارجی اظهار داشت: امروزه ورزش در سطوح داخلی و بین‌الملل دولت‌ها و تاثیر آن بر فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دارای اهمیت بسزایی است، ‌بگونه‌ای که ورزش برای جامعه‌ای متعادل یک ضرورت است نه انتخاب. همین امر سبب گردیده که دولت‌ها به ورزش توجه خاص کنند.
وی ادامه داد: دولت‌ها همواره در تلاشند که زمینه رشد و توسعه ورزش که تاثیر فراوان به حفظ و سلامت جسمی و روحی شهروندان دارد را بعنوان یکی از نشانه‌های توسعه یافتگی در میادین بین‌الملل نشان دهند.
بنی اسدی در بخش دیگری از سخنان خود به فرمایش حضرت امام (ره) در خصوص رابطه مستقیم اعزام ورزشکاران به کشورهای خارجی و بیداری اسلامی در این کشورهای اشاره کرد و گفت: حضرت امام (ره) در توصیه‌هایشان به ورزشکاران که به دلیل فعالیتشان به کشورهای گوناگون سفر می‌کنند، ‌می‌خواستند از این فرصتی که نظام اسلامی در اختیار آنان گذاشته، در جهت معرفی انقلاب متعالی اسلامی بهره گیرند و هدف تنها پیروزی در مسابقات ورزشی، بر اساس معیارهای بین‌المللی نباشند ولو به قمیت زیر پا نهادن ارزش‌های اخلاقی و انسانی.
وی افزود: ‌گرچه پیروزی ورزشکاران در رشته‌های مختلف و در صحنه‌های بین‌المللی پرچم جمهوری اسلامی را به اهتزاز در می‌آورد و برای این مهم باید تلاش کرد تا برجستگی‌ اسلام و مسلمین در همه صحنه‌های اثبات گردد، ‌اما با توجه به شرایط امروز ورزش ما در مقایسه با ورزش‌های پیشرفته جهان و سابقه طولانی آنان و برخورداری از امکانات وسیع، شایسته است که سرمایه‌گذاری‌های اصولی‌تر و زیر بنایی‌تر باشد.

این کارشناس مسائل حوزه جوانان و ورزش که به گفته یحیی‌زاده نماینده و رئیس سابق کمیته تربیت بدنی مجلس اصلی‌ترین گزینه برای وزارت جوانان محسوب می‌شود به تدبیر نمایندگان مجلس مبنی برتشکیل وزارتخانه ورزش و جوانان اشاره کرد و افزود: عصاره مدیریت و برنامه‌ریزی ورزش هر کشور خودش را در دستیابی به نتایج مثبت در مسابقات المپیک متجلی می‌کند اما در مورد فکر ایجاد وزارت ورزش این مسئله به بازی‌های المپیک پکن 2008 برمی‌گردد که کشورمان بعنوان جوان‌ترین کشور جهان با اعزام 55 تن ورزشکار و پرداخت هزینه‌ای حدود 120 میلیارد تومان در این مسابقات موفق به کسب فقط یک مدال طلا و یک مدال برنز شد و در رده 51 جهان قرار گرفت که این نتیجه مورد سوال نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و از طرفی به لحاظ قانونی سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک به مجلس پاسخگو نبودند.
بنی‌اسدی تصریح کرد: یکی از عوامل که باعث فراهم شدن زمینه فکری در ایجاد وزارت ورزش و جوانان شد همین نتیجه ضعیف در مسابقات المپیک پکن2008 و عدم پاسخگویی سازمان تربیت بدنی در برابر نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود که البته ارایه طرح ادغام دو سازمان تربیت بدنی و جوانان از جانب نمایندگان محترم مجلس خانه ملت مورد استقبال رئیس جمهور نیز واقع شد.

وی ایجاد وزارتخانه ورزش و جوانان را در رشد و توسعه ورزش کشور مؤثر عنوان کرد و اظهارداشت: ایجاد وزارتخانه ورزش و جوانان به گفته رئیس جمهور دارای ابهامات قانونی است اما باعث رشد مناسبی در ورزش کشور می‌شود، چراکه می‌توان، هماهنگی و سیاست‌گذاری واحد در امر ورزش کشور، ایجاد نظم مالی و هدایت مناسب منابع و امکانات سایر نهادها و مؤسسات ورزش و نیز صرفه‌جویی مالی و افزایش بهره‌وری از امکانات، پاسخگوی قانونی وزیر در مقابل نمایندگان ملت، ایجاد مدیریت جامع و مسؤلیت‌پذیری در بدنه تشکیلات ورزش و بالطبع ضمانت اجرای بیشتر، اجرای مناسب‌تر برنامه پنجم توسعه با پاسخگو شدن وزیر و عدم برخورد سلیقه‌ای با تصمیمات قانونی و افزایش اولویت ورزش را از جلمه دستاوردهای اساسی در ادغام این دو معاونت نام برد.

بنی‌اسدی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در سایر کشورهای جهان وزارتخانه‌ای تحت عنوان "وزارت ورزش و جوانان " وجود دارد؟، تصریح کرد: مطالعات نشان می‌دهد در برخی از کشورها جهان از جمله انگلیس، ایرلند، هلند و فنلاند مقوله ورزش از طریق وزارتخانه با عناوین دیگر صورت می‌گیرد و اما در کشور فرانسه فعالیت‌های ورزش به عهده "وزارت جوانان و ورزش " است و وزارت آموزش و پرورش در این زمینه همکاری می‌کند.

این کارشناس مسائل سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود از عملکرد نظام باشگاه‌داری در شرایط موجود انتقاد کرد و گفت: امروزه باشگاه‌های ورزشی با هدف تربیت ورزشکار، ایجاد انگیزه برای جذب جوانان به ورزش قهرمانی و افزایش شور و نشاط در جامعه با برگزاری رقابت‌های ورزشی اهمیت پیدا کردند و در واقع باشگاه‌های ورزشی تامین کننده ورزشکاران نخبه ورزشی برای کشور و بازوی توانا برای رسیدن کشور به افتخارات بین‌المللی ورزشی هستند. همین باشگاه‌ها می‌توانند با برنامه‌ریزی صحیح به علمی کردن ورزش و توسعه آن کمک کنند.

وی با تاکید بر این نکته که ما باید به سمت باشگاه‌های خصوصی برویم، تصریح کرد: متاسفانه شاهد رشد باشگاه‌های دولتی هستیم که این سبب می‌شود واسطه‌گری در ورزش با استفاده از بودجه دولتی باشگاه‌ها و تیم‌ها رونق فراوان یابد که باعث گرانی ورزش و ورزشکار می‌شود و زمینه فساد در ورزش را پدید می‌آورد و ورزش قهرمانی در کوتاه مدت و میان مدت آسیب جدی می‌بیند.

بنی‌اسدی ورزش قهرمانی را یکی از مصادیق بارز صدور انقلاب توسط ورزشکاران برشمرد و یکی از جنبه‌‌های مهم ارزیابی ورزش قهرمانی کشور را کسب مدال در مسابقات مختلف المپیک، جهانی و آسیایی دانست و خاطرنشان کرد: بررسی کسب مدال‌ها نشان می‌دهد سرانه کسب مدال ایران از کل سرانه مدال‌‌ها در بازی‌های المپیک پایین بوده است، بطوری‌که در المپیک 2004 آتن (یونان) ایران با اعزام 38 تن ورزشکار به مسابقات موفق به کسب 2 مدال طلا و دو نقره و دو مدال برنز گردید و در مجموع در رده 29 جهان قرار گرفت اما متاسفانه در المپیک 2008پکن با اعزام 54 تن ورزشکار و 120 میلیارد تومان موفق به کسب یک مدال طلا و یک مدال برنز شد و در مجموع در رده 51 جهان قرار گرفت.
وی ادامه داد: اگر چه در مسابقات المپیک ورزش کشور نتوانست جایگاه مطابق شان جمهوری اسلامی را بدست اورد اما مدیریت ورزش توانست در شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجوی چین موفق به کسب 20 نشان طلا، ‌14 نقره و 25 برنز شده و با مجموع کسب 59 مدال مکان چهارم را در این دوره از رقابت‌ها به خود اختصاص دهد.

وی همچنین ورزش‌های بومی، محلی و عشایری را با اهمیت خواند و ضمن تاکید بر گسترش این ورزش‌های اصیل ایرانی در کشور خواستار توجه مسؤلان به این قشر از ورزشکاران شد و تصریح کرد: بخش زیادی از جمعیت کشور در روستاها زندگی ‌می‌کنند که بنابر اقلیم‌های مختلف دارای ورزش‌های خاص خود هستند که ورود ورزش‌های جدید ورزش‌های بومی و محلی که ریشه در فرهنگ کشور دارند تا حدی به فراموشی سپرده شده‌اند. در این مورد رهبر معظم انقلاب می فرمایند: ورزش بومى جزو ملیت و فرهنگ ایران محسوب مى‏شود و زنده کردن آن نیازمند تلاش، ابتکار و فکر کردن است و با اجراى برنامه‏هاى بلند مدت، مى‏توان ورزش بومى را به فراتر از مرزها نیز منتقل کرد.
این کارشناس مسائل حوزه ورزشی و جوانان تاکید کرد: مسلماً توجه به ورزش‌های بومی، محلی و عشایری که جمعیت کثیری را شامل می‌شوند اهمیت بسزایی دارد زیرا پشتوانه ورزش‌های قهرمانی می‌باشند و نیز باعث شناسایی استعدادهای هر منطقه برای تربیت و شکوفایی ورزش نواحی مختلف می‌گردد.

بنی‌اسدی در پاسخ به سؤالی دیگری مبنی بر اینکه به نظر شما از طریق رشته های ورزشی بومی می توان فرهنگ کشور را به سایر کشورها معرفی کرد؟ افزود: همان‌طوری که از سبک‌های ورزشی سایر کشورها بهره می‌گیریم می‌توان ورزش‌های بومی و محلی کشورمان مانند ورزش زورخانه‌ای که برگرفته از آموزهای دینی است را به جهان معرفی کنیم.
بنی‌اسدی وضعیت پژوهش و تحقیقات در حوزه‌های ورزش را محدود عنوان کرد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تاکنون در زمینه‌های محدود در حوزه ورزش پژوهش صورت گرفته در حالی که ورزش از تنوع علمی فراوان برخوردار است و در زمینه‌های روانشناسی ،اجتماعی، اقتصادی و سیاسی وفنی زمینه‌های پژوهش وجود دارد. جنبه‌های تطبیقی و کاربردی پژوهش باید تقویت گردد بطوریکه هر پژوهش باید بسته اجرایی و سیاستی برای وزارتخانه به همراه داشته باشد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما به عنوان یک زن، ورزش بانوان کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید و گفت: با توجه به اینکه نیمی از جمعیت کشور را بانوان عزیز تشکیل می‌دهند و لیکن تاکنون توجه کافی به ورزش آنان در طول سال‌های انقلاب نشده‌ است؛ بدین ترتیب توسعه ورزش کشور با کمبود شدید ورزشکار زن همراه است که این سبب آسیب‌های جدی برپیشرفت ورزش در ابعاد مختلف همگانی ،‌ قهرمانی و حرفه‌ای شده است. مقام معظم رهبری در مورد ورزش بانوان می‌فرمایند که از لحاظ فلسفه‌ اصلی‌ ورزش‌ یعنی‌ سلامت‌ جسمی‌ و نشاط روحی‌ جامعه‌ فرقی‌ میان‌ زن‌ ومرد نیست‌ و باید امکانات‌ ورزشی‌ بانوان‌ را گسترش‌ داد.

این کارشناس مسائل حوزه ورزشی و جوانان با اشاره به اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر رایگان بودن تربیت بدنی،‌ تاکید کرد: امروزه همگانی شدن ورزش در زمینه سلامت، ایجاد نشاط و شادابی و پر کردن مطلوب اوقات فراغت برای آحاد مردم نقش بسزایی دارد و تاثیر و حاصل آن نیز به توسعه ورزش قهرمانی می‌انجامد. اما تاکنون زمینه قابل توجهی برای ورزشی کردن همه اقشار جامعه با هزینه کم فراهم نگردیده و دسترسی به امکانات ورزشی مطلوب میسر نشده است.

بنی‌اسدی به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اهمیت ورزش همگانی مبنی بر اینکه "کشورى که بخواهد خوب اداره شود و به اهداف خود برسد و نیز جامعه‏اى که بخواهد در دنیا سرافراز بماند و استقلال حقیقى را به دست آورد و در عرصه‏هاى نبرد سیاسى، اقتصادى و نظامى پیروز شود نیازمند مردمى سالم، بانشاط و برخوردار از قدرت اراده و تصمیم‌گیرى است که این همه از رهگذر توجه جدى به امر ورزش حاصل می‌شود " اشاره کرد و گفت: برخی آمارها نشان می‌دهد حدود 10 درصد جمعیت کشور به ورزش همگانی می‌پردازند بنابراین لازم است در این زمینه با توجه به قانون برنامه پنجم توسعه برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد تا زیر بنای توسعه ورزش فراهم گردد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه تفصیلی با خبرگزاری فارس به تبیین چالش‌های پیش روی ورزش کشور پرداخت و اظهار داشت: مشکلات ورزش از عوامل بیرونی و درونی ناشی می‌شود که می‌توان مشکلات ناشی از از عوامل بیرونی را شامل نگرش ضعیف به ضرورت وجودی ورزش و فقدان نگرش تربیتی به آن، بی‌میلی بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در رشته‌های پایه مانند دوومیدانی و ژیمناستیک و توجه بیشتر به سرمایه‌گذاری در رشته‌های تفریحی و درآمدزا مانند بدنسازی، فوتبال، غیر استاندارد بودن برخی از وسایل ورزشی که در داخل کشور تولید می‌شود، نام برد.
وی همچنین با اشاره به مشکلات ناشی از عوامل درونی گفت: فقدان توجه کافی در زمینه آموزش‌های ورزشی در مقاطع تحصیلی بالاخص مقطع ابتدایی که دوران یادگیری و پایه‌گذاری مهارت‌های ورزشی است؛ کمبود مربیان متخصص و کم آشنا به علوم پیشرفته ورزشی، عدم تناسب امکانات ورزشی کشور با نیازهای موجود با توجه به اینکه جمعیت کشور در در دامنه سنی 15-29 سال 25 میلیون نفر را شامل می‌شود، عدم توجه کافی به همگانی کردن ورزش با توجه به اینکه در اصل سوم قانون اساسی تاکید بر رایگان بودن تربیت بدنی دارد، ازجمله مشکلات عوامل درونی ورزش است.

این کارشناس مسائل ورزشی حل مشکلات ورزش کشور را ضروری عنوان کرد و گفت: برای حل مشکلات راه حل‌های مختلفی است که به برخی از آنها اشاره می‌کنم:
* تدوین و تصویب نظام ورزش بانوان برای شرکت در رشته‌های بلامانع بین‌المللی و ایجاد بسترهای لازم برای عمومی شدن ورزش در این قشر از جامعه با هماهنگی دستگاه‌های و ارگان‌های ذیربط و تصویب قوانین مورد نیاز در مجلس شورای اسلامی
* تعیین ردیف مستقل در قوانین بودجه برای فدراسیون‌های و هیات‌های ورزشی از محل اعتبارات موجود در ردیف بودجه وزارت ورزش و جوانان به منظور امکان بیشتر برنامه‌ریزی و اجرا ونظارت و ارزیابی از فعالیت ها
* هماهنگی و مشارکت با شهرداری برای توسعه ورزش همگانی
* توجه جدی به امور پژوهشی و تحقیقات در ورزش برای آشنایی پیشرفته های نوین در ابعاد مختلف علمی
* تدوین نظام باشگاه داری و ورزش حرفه‌ای و تصویب قوانین مورد نیاز در جهت اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و محدود شدن باشگاه‌های دولتی
* برنامه‌ریزی برای تقویت بنیه علمی تربیت بدنی و ورزش کشور در تمامی سطوح
* برنامه‌ریزی برای ارتباط سیستماتیک تربیت بدنی کشور با مراکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاه‌های داخل و خارج
* ایجاد سیستم نظارت و کنترل بر نحوه هزینه کردن اعتبارات و صرفه بهینه بودجه
* بکار گماردن کادر انسانی متعهد و کاروان در رده‌های بالا مختلف امور ورزشی
* ارتقا سطح تخصص نیروی انسانی موجود از طریق آموزش‌های ضمن خدمت
* دعوت از متخصصین خارجی و داخلی برای آموزش‌های ویژه
* برنامه‌ریزی برای تقویت و رشد فرهنگ سالم در ورزش کشور
* توجه به جاذبه شدید ورزش برای جوانان و فرهنگ سازی ورزش برای این قشر در برنامه‌ریزی برای بکارگیری صحیح ورزش در حوزه تعلیم و تربیت آنان
* تدوین ضوابط و قوانین مورد نیاز برای احیاء و توسعه ورزشهای بومی،محلی و عشایری

این کارشناس مسائل حوزه جوانان و ورزش در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه شما ادغام سازمان ملی جوانان و ایجاد وزات ورزش و جوانان را تا چه حد موثر در رشد و توسعه کشور می‌دانید، استفاده از فرمایشات رهبری را برای هدایت جوانان لازم و ضروری خواند و گفت: همانطور که عرض کردم سازمان ملی جوانان بر اساس ماده 157 قانون برنامه سوم توسعه تشکیل شده و ضرورت آن مورد تائید بوده ‌است ولی در عمل این سازمان به دلیل نداشتن سازوکارهای اجرایی و نظارتی لازم قادر به تامین انتظارات مقامات عالی نظام نشد لذا ادغام آن در یک وزارتخانه ضمن تائید فلسفه و ضرورت وجودی آن، باعث ارائه خدمات ارزشمند به جامعه می‌گردد.
بنی‌اسدی با اشاره به برخی از مشکلات روحی و روانی جوانان اظهار داشت: می‌دانیم سر منشا مشکلات هویتی و روحی جوانان به ضعف و قوت باورهای مذهبی آنان بر می‌گردد تحقیقات نشان می‌دهد جوان‌ها در زندگی خویش با سؤال‌های اساسی روبرو هستند که بدون آن زندگی آنان پوچ و بی‌هدف می‌شود و از بحران‌ هویت رنج می‌برند، پس هر میزان باورهای مذهبی جوانان قوی‌تر باشد از میزان بحران هویت آنها کاسته می شود و از طرفی هرچه باورهای مذهبی در جوانان بالاتر رود نشانه‌های اختلالات روانی در آنها کمتر خواهد شد. بنابراین وزارت ورزش و جوانان می تواند با ایجاد سازوکارهای اجرایی در حوزه جوانان ورود پیدا کند و این مشکلات و موارد مشابه را با ارایه مشاوره حل کند.

وی ادامه داد: 25 میلیون نفر جوان از جمعیت حدود 75 میلیون نفری برای کشور نقطه قوت محسوب می ‌شود که می‌توان با مدیریت صحیح شاهد به ثمر نشستن توانایی‌های آنها در رشد و توسعه همه جانبه کشور بود؛ بدیهی است بی‌توجهی و عدم مدیریت علمی و عدم شناسایی و حل مشکلات آنها این نقطه قوت برای کشور تبدیل به تهدید می‌گردد. براساس همین نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با دید استراتژیک خویش تصمیم به ایجاد وزارت ورزش و جوانان گرفتند تا مشکلات جوانان توسط وزارتخانه به عنوان متولی با همکاری سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها مرتفع گردد.

وی نحوه استفاده از اوقات فراغت برای جوانان را به صورت منفی و مثبت تقسیم کرد و گفت: در حالت منفی فرد می‌تواند به انجام فعالیت‌های مضر روی آورد. در حالت مثبت می‌تواند به ورزش، تورهای گردشگری،‌ مطالعه و امثالهم بپردازد. منظور از ورزش تفریحی و همگانی عبارتنداز مجموعه‌ای فعالیت‌های ورزش ساده، کم هزینه بدون هزینه رسمیت، فرح بخش و با نشاط است که امکان شرکت در آن برای همه افراد وجود داشته باشد البته در خصوص اهمیت ورزش پیامبر مکرم اسلام (ص) نسبت به یادگیری شنا، تیراندازی و سوارکاری تاکید بسیار کرده اند. مسلما وزارت ورزش و جوانان می تواند با انجام برنامه ریزی استفاده از امکانات ورزشگاه‌ها و سالن های ورزشی تحت پوشش را برای دسترسی ارزان قیمت جوانان در تعطیلات تابستانی فراهم کند.


تاریخ : سه شنبه 90/3/31 | 9:25 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر