تماس با ما بنای چهارطاقی حسن زوردار آتشکده بوده است - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
سرور مجازی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری پیمان منصوری سرپرست هیات باستان شناسی امروز «شنبه»با اعلام این خبر گفت:بنای چهار طاقی حسن زوردار در مرکز محوطه‌حسن زورداردرحاشیه ‌شمالی شهر گیلان‌غرب واقع شده است.
او با بیان اینکه این محوطه در دی و بهمن سال 1397 طی 25 روزِ کاری تعیین عرصه و حریم شد ،هدف از کاوش آن رامشخص کردن پلان بنا، کارکرد ،تعیین قدمت و درپایان مرمت آن اعلام کرد.
این باستان شناس تصریح کرد:در طی یک فصل کاوش باستان ‌شناسی حدود 240 متر مربع از کُل مجموع این بنا از زیرِ خاک بیرون کشیده شد.
به گفته منصوری، درمجموع این بنا حدود
2 متر آوار دارد و ارتفاع بخش‌هایی از دیوارهای آن دست‌کم 4 متر بِه جا مانده است.
او خاطرنشان ساخت :آنچه درپایان یک فصل کاوش این بنا دریافت شد آتشکده بودن آن است .
سرپرست هیات باستان شناسی گفت:این آتشکده دارای یک چهارطاق مرکزی و فضای مستطیلی در اطراف است که احتمالاً راهروی طواف می باشد‌.
منصوری با بیان اینکه فضای مرکزی شامل یک چهارطاقی است که درمرکز آن یک فضای دایره دیده می‌شود تصریح کرد : شواهد نشان می‌دهد این فضای دایره دارای گُنبد بوده و یک بخش الحاقی و جدیدتر از بنای اصلی چهارطاقی است.
وی با اشاره به این نکته که این بنا در دوره‌ های اسلامی دوباره مورد استفاده قرار گرفته اظهار داشت:در بخش غربی تا جنوب‌غربی (خارج از راهروی طواف)یک کارگاه ذوب آهن وجود داردکه درآن حدود
15 کوره‌ و سرباره‌های آهن یافت شد.
این باستان شناس تصریح کرد:به‌نظر می‌رسد این کارگاه متعلق به دوران اسلامی و قرن‌های 7 تا 8 هجری باشد. او گفت:در بخش جنوب‌شرقی بنا (خارج از راهروی طواف) دو تدفین کشف شد که اولی متعلق به یک بزرگسال و دومی متعلق به یک کودک وجهت جغرافیائی این تدفین‌ها شمال‌غربی_جنوب‌شرقی است.
او یادآور شد:این تدفین‌ها فاقد اشیاء و متعلق به دوره‌اسلامی هستند.
منصوری افزود:احتمالاً حاشیه‌ این بنا  بعد ازاسلام به عنوان گورستان نیز مورداستفاده بوده است.


تاریخ : شنبه 98/1/24 | 8:31 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر