تماس با ما ماهین روستایی در طارم سفلی - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
واحد طراحی

ماهین روستایی در طارم سفلی ودر 55 کیلومتری شهرستان زنجان قرار دارد که دارای تفریحگاههاومکانهای بسیار دیدینی است   

از جمله اب گرم یا بنور که برعکس دارای آب بسیار سردی است که دریکی ازکوههای ان چشمه ای است بنام چشمه لاله ها ( لاله بلاغی )که در نقشه جغرافیایی به نام آب معدنی از آن نام برده شده اند ودر ارتفاع 3950متری سطح دریا قرار دارد ومکانی در شمال غربی استان قزوین را به خود اختصاص داده است این مکان آب وهوایی بسیار تمیز و مناظری تماشایی دارد. هدف از به تحریر در آوردن این گزارش هم صعود به این قلل ، اطلاع رسانی و شناخت کوهستانهای زیبا وبکر ماهین است.

روبن قالوسیان (Ruben Ghalosian   ) یکی از بهترین وماهر ترین کوهنوردان راهنما وسرپرست باشگاه ارارات در این صعود با ما همراه بود ودر سال 1385 درایام عید برای صعود به قله چشمه لاله ها یا همان لاله بلاغی رفتیم. ماهین در اوایل بهار دارای آب وهوای زمستانی است وبرای ما صعود به این قله باهوایی طوفانی وکوههای نیمه برفی بسیار لذت بخش بود. در مرحله بعد هم به امام زاده پیر خلیل شاه در کوه خولاکان رفتیم که این کوه تقریبا در امتداد روستای مقانک قرار دارد روبن از طبیعت ماهین ، قله های رشته کوه البرز که در آنجاهم کشیده شده ، کوههای بکر ودست نخورده آن خوشش آمد.

در سال 1388 هم یکی دیگر از دوستان بنام اندرانیک قهرمانی از بهترین کوهنوردان وقنبر سنگکوب وقدرت الله اشتری باز قصد بر صعود این قله کردیم : ساعت 6 صبح از مسیر سینه کش تند روی بنور شروع به حرکت کردیم پس از پیمودن یالهای سنگلاخی بالایالهای اولی وخط الراس به یال دومی وپس از گذراندن مسیر فلش گزاری بر صخره رسدیم که در انجا چشم انداز های زیبا یی تمام آبادیهای اطراف ماهین ، چیزه ، بروج ، سزنق ومقانک بوضوح دیده می شد. بنظر آندرانیم ماهین در قلب این کوهستان قرار دارد. روبن دراین نقطه سخنانی ایراد کرد که قسمتی از ان به شرح زیر است :

دوستان عزیز طبیعت خانه دوم شماست همانگونه که شما برای پاکیزگی وزیبایی خانه خود تلاش می کنید این محیط زیبا را که زندگی بشر به آن بستگی دارد پاکیزه نگاه دارید واین عمل پسندیده را به کسانی که نمیدانند آموزش دهید وبدانید که تخریب طبیعت تخریب زندگی شهری ماست. زباله های غیر قابل تحزیه مثل قوطی کنسرو پاکت آبمیوه ، سیگار ، شیشه ، نایلون ودیگر مواد مصنوعی طبیعت را از بین می برد. چه خوب است همه را در کیسه ای حمع ودر سطل زباله بیندازیم.

آب رودخانه ها چشمه ها را با ریختن زباله های جامد یا مایع آلوده نسازیم زیرا دیگران هم حق استفاده آن آب پاک را دارند. به جانوران کوهستان اسیبی نرسانید آنها را شکار نکنید. ودر اخر این نکته را بدانید که فلزات 95 سال وپلاستیکها 220سال وآلمینیوم 495 سال و شیشه یک میلیون سال طول می کشد تا تجزیه شود.

دوستان عزیز حرف اخر اینکه : کوهستان بدون کوهنورد معنا ندارد. این کوهنورد است که به قله می رسد وکوه معنا پیدا می کندمن این صعود را ونیز صعود به قله دماوند را  به دوست عزیز وهمنورد همیشگی ام اقای قدرت الله اشتری تبریک می گویم


تاریخ : دوشنبه 88/6/30 | 8:59 صبح | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر