تماس با ما سرنوشت قاشقچی در انتظار امیر قطر! - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

سرنوشت قاشقچی  در انتظار امیر قطر!

سلمان و تمیم

Image captionپادشاه عربستان و امیر قطر در دوره قبل از تیرگی روابط - هنوز از پاسخ شیخ تمیم به دعوت ملک سلمان گزارشی منتشر نشده است

با وجود قطع روابط سیاسی بین دو کشور عربستان سعودی و قطر، پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به کشورش دعوت کرده است.

روز چهارشنبه، 14 آذر (5 دسامبر)، خبرگزاری رسمی قطر گزارش کرد که ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دعوت کرده است در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، پایتخت عربستان حضور یابد. این نشست روز 9 دسامبر برگزاری خواهد شد.

دعوت پادشاه سعودی از امیر قطر برای شرکت در این نشست توسط عبداللطیف الزیانی، دبیرکل بحرینی شورای همکاری خلیج فارس تسلیم وزارت خارجه قطر شده است. در مورد پاسخ امیر قطر به دعوت پادشاه سعودی هنوز گزارشی منتشر نشده است.

خبر این دعوت دو روز پس از آن منتشر می‌شود که دولت قطر اعلام کرد تصمیم دارد از سازمان کشورهای صادر کننده نفت خام - اوپک - خارج شود. به گفته دولت قطر، این تصمیم براساس ملاحظات اقتصادی اتخاذ شده و انگیزه سیاسی نداشته است.

مقامات قطری گفته‌اند این کشور در نظر دارد با خروج از اوپک، از آزادی عمل بیشتری در بازار نفت برخوردار شود و همچنین تلاش خود را بر توسعه تولید و صادرات گاز متمرکز کند. در اجلاس بغداد در سال 1960 که به صدور اعلامیه تشکیل اوپک منجر شد، قطر به عنوان ناظر حضور داشت و یک سال بعد، به عضویت کامل این سازمان در آمد.
تاریخ : چهارشنبه 97/9/14 | 7:50 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر