تماس با ما عمارة_البقیع #آیات_روایات - پایگاه خبری ماهین نیوز
سفارش تبلیغ
صبا

 آیات و روایات ??

 شرایط بانیان ساخت بقاع متبرکه در حضرت قرآن: 

 خداوند در آیه شریفه 40، سوره مبارکه حج، می فرماید: «الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِن دِیَارِهِم بِغَیْرِ حَقٍّ إِلَّا أَن یَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرًا وَلَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ»؛ همان کسانى که به ناحق از خانه ‌هایشان بیرون رانده شدند. [آنها گناهى نداشتند] جز اینکه مى‌گفتند: «پروردگار ما خداست» و اگر خدا بعضى از مردم را با بعض دیگر دفع نمى ‌کرد، صومعه ‌ها و کلیساها و کنیسه‌ ها و مساجدى که نام خدا در آنها بسیار برده مى ‌شود، سخت ویران مى ‌شد، و قطعاً خدا به کسى که [دین‌] او را یارى مى ‌کند، یارى مى ‌دهد، چرا که خدا سخت نیرومند شکست ‌ناپذیر است.

 خداوند متعال در این آیه شریف تصریح میفرمایند که اگر خدا بعضى از مردم را با بعض دیگر دفع نمى ‌کرد، لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ، این آیه شریفه قتال و جهاد را به منظور حفظ مجتمع دینى از شر دشمنان دین بیان میکند، زیرا اگر جهاد و دفاع نباشد همه معابد دینى و مشاعر الهى ویران گشته عبادات و مناسک از میان مى رود. 

پس دفاع، و در مقامی دیگر حتی جهاد در راه برای حفاطت و جلوگیری از هدم مساجد و بقاع متبرکه واجب می باشد که اگر نبود طبق صراحت آیه به دست دشمنانی که میخواهند نورخدا را خاموش کنند، سخت ویران می شد.

 ابابصیر از امام البقیع، حضرت صادق (علیه السلام) می پرسد: چرا باید مساجد را تعظیم نمود؟

حضرت می فرماید: «إِنَّمَا أُمِرَ بِتَعْظِیمِ الْمَسَاجِدِ لِأَنَّهَا بُیُوتُ اللَّهِ فِی الْأَرْض‏»؛ امر به تعظیم مساجد شده است زیرا مساجد منازل خداوند در زمین هستند.

 وسائل الشیعه، ج5، ص298.

 

 
تاریخ : سه شنبه 97/2/25 | 9:27 عصر | ماهین نیوز : ماهین نیوز | نظر